MONTI SYSTEM FANSITE
hlavička 2

O modelech Monti System

Popis modelů Monti System

Modely Monti System jsou plastikové stavebnice osobních a nákladních aut od českého výrobce Beneš a Lát, který pokračuje ve stopách dnes již zaniklého původního výrobce Vista Semily.

První modely Monti System se začali v obchodech objevovat v roce 1984 a od té doby do dneška (Prosinec 2016) bylo uvedeno přes 180 modelů rozčleněných do kategorií podle jednotlivých typů a také podle obtížnosti sestavení daného modelu. Nejjednodušší modely se skládají z několika desítek dílů, zatímco ty nejobtížnější obsahují i několik set jednotlivých dílků a vytváří poměrně věrné kopie svých předloh.

Obrázek o Monti Systemu Obrázek o Monti Systemu

Balení každého modelu obsahuje hlavně platíčka s výlisky jednotlivých dílků, následně aršík samolepek, kovové tyčinky tvořící osy náprav a také návod k sestavení daného modelu, což je vše co budete k sestavení modelu potřebovat a tímto se dostávám k největší výhodě těchto stavebnic modelů: K tomu, aby jste sestavili kompletní model nebudete potřebovat ani kapku lepidla, nebo barvy a to hlavně díky velmi šikovně vyřešenému systému různých plastových pružných zaklapávacích úchytů, zámečků a spojů vymyšlených tak, aby se všechny dílky do sebe pouze zasunuli, nebo zacvaknuli.

Obrázek o Monti Systemu Obrázek o Monti Systemu

Takto se vytvoří pevné a kdykoliv znovu rozebíratelné spoje díky kterým vznikne buď model do poličky, ale klidně i docela bytelná a hlavně funkční (kolečka se otáčejí, u některých modelů jdou otevírat dveře, apod.) dětská hračka u které se rozhodně nemusíte bát, že by se po týdnu hraní rozpadla na kousíčky. Ti kteří znají Monti System ze svého mládí jistě potvrdí, že se jim některé modely dodnes dochovali plně funkční na půdách a ve sklepech. Navíc jsou jednotlivé dílky rovnou lisovány v barvách jakou by měli na modelu mít (některé dílky jsou i pochromované, u novějších modelů jsou pneumatiky z gumy apod.) a díky tomu odpadá pracné barvení dílků.

Obrázek o Monti Systemu Obrázek o Monti Systemu

Samotné dílky se z platíček dají buď kleštičkami, nebo i rukou bez větších problémů vyštípnout, ukroutit, nebo vylomit a ve většině případů se takto podaří získat rovnou hranu bez potřeby dalšího začišťování dílku. V těch zbylých případech si k vyhlazení dílků vystačíte s obyčejným malým pilníčkem. Já sám jsem si od mala vystačil pouze s titěrným pilníčkem z manikúry a nůžkami na vystřihování samolepek. Až později jsem si ale spíše z lenosti pořídil ještě malé kleštičky na vyštípnutí dílků z platíček, obyčejný skalpel na odříznutí nepotřebného a pinzetku na samolepky.

Když máte model postavený, tak si vystřiháte samolepky z aršíku, nalepíte a máte hotovo. U jednoduchých modelů celý tento proces zabere cca. půl a až třičtvrtě hodinky. U těch složitějších se jenom skládáním zabavíte i na dvě-tři hodiny. Navíc je plno dílků zaměnitelných mezi jednotlivými modely, čímž se otevírají nové brány pro představivost a vlastní kreace.

Obrázek o Monti Systemu

Stavebnice Monti System byla několikrát oceněna pro výše jmenované přednosti a také materiály ze kterých je vyráběna jsou pečlivě vybírány a tak můžete být naprosto bez obav, když darujete některý z modelů Monti System (a to nejenom dětem, ale i jejich tanínkům ), protože darujete kvalitní výrobek od tradičního českého výrobce, ze kterého si můžete postavit vše od silničního závodního speciálu, přes pluh až po transport převážející helikoptéru.

Obrázek o Monti Systemu Obrázek o Monti Systemu

V posledních letech navíc se společností Beneš a Lát začala spolupracovat také společnost PK Models, která přišla jak se svými nápady na nové modely, tak zároveň aktivně vyhledává zájemce, kteří by měli zájem díky modelům Monti System propagovat svojí značku, nebo by jenom chtěli udělat radost netradičním dárkovým předmětem a také tím samozřejmě rozšířit nabídku modelů pro všechny sběratele těchto modelů.

Myslím, že už dále nemusím vysvětlovat důvody proč jsou tyto modely tolik oblíbené a vy neváhejte a běžte si rozšířit svojí sbírku některým novým modelem :-).

Luboš D. alias Johny90

2016 Webdesign © Johny90